Co vše je potřeba vědět dřív, než naše dítě poprvé obuje lyžáky
Nemáte nervy učit vlastní dítě na lyžích? Neposlouchá Vás, nevíte jak na to? A co vlastně pořídit do začátků? Je více způsobů, jak začít s lyžováním u malých dětí a není v tom jen Vaše netrpělivost či nešikovné dítě.
Nejdříve ale zmíníme věk, kdy by měl náš miláček s lyžováním začít. Ideální dobou u většiny dětí, které si poprvé stoupnou pod kopec je dovršení 3 let věku. Dříve se jen výjimečně setkáme s úspěchem. Z naší zkušenosti víme, že není dobré tuto záležitost uspěchat, byla by škoda, aby se náš tvrdohlavec zaseknul na následujících pár let.
To, že nemá smysl tlačit na pilu, když ještě dítě skoro ani nemluví, jsme si řekli. Dalším krokem je vybavení. Pokud nemáte lyžařskou výzbroj po starším sourozenci, nemá cenu ji kupovat do doby, než zjistíte, zda má lyžování úspěch. Rozhodně se Vám vyplatí si na prvních pár sklouznutí vypůjčit vše v půjčovně. Pro úplné začátečníky tedy lyžáky, lyže a rozhodně helmu! Hůlky necháme těm zkušenějším, nám by se zatím pletly. U lyžáků možná každý druhý rodič přemýšlí stejně – „Pořídíme je větší, ať vydrží na pár sezón“. Tímto dítěti ale spíše ubližujete, totiž ani tlustá ponožka neudrží nohu pevně v přaskáčích a některé děti skoro z bot vypadávají. Co se týče délky lyží, tak pro malé děti není vhodné mít lyže příliš krátké. Sice je to pro ně ze začátku jednodušší, ale následný přesun na delší lyže je o to náročnější. Ale ani hodně dlouhé lyže nejsou v začátcích z důvodu obtížnosti dobré. Správná délka by se měla pohybovat ve výšce brady malého človíčka. Pokud jste vytáhli lyže po roce z půdy, nezapomeňte je dětem namazat voskem-ulehčíte jim první chvilky na sněhu. Jestliže nemáte zkušenost se seřizováním vázání, nechte to raději na odbornících v lyžařském servise. Nezapomeňte dětem pořídit pod helmu kuklu! Lyžařské brýle má někdo rád, ale úplným prťouskům jsou většinou na obtíž. Do batůžku náhradní rukavice a do kapsy kapesník. Plastové lyžičky s páskem hoďte do kouta.
Občas těžkým rozhodnutím rodičů je, jak první krůčky na sněhu pojmout. Můžeme si venku za barákem zkusit pár přešlapování, aby dítě vůbec zjistilo, co jsou lyže a jaký je to pocit mít na noze o něco těžší botu, než jsou normální sněhule. Poté máme několik možností: trpělivější a hlavně zkušenější rodiče se mohou vrhnout na výuku svých miláčků sami – chválíme, ale je nutné si říct, zda máme dětem co předat a zda pro ně nejsme naopak kontraproduktivní. Rozhodně nedoporučujeme děti učit lyžovat tak, že sami na nohách lyže nemáme, běháme za nimi a držíme je za kapucu. Tento způsob je ale na dětských sjezdovkách stále k vidění a dítě i rodič jsou nebezpeční nejen sami sobě, ale i ostatním osobám na sjezdovce.
Další, v posledních letech velmi oblíbenou variantou, jsou lyžařské školy. Nabízejí mnoho druhů lekcí. V naší lyžařské škole v Českých Petrovicích je největší zájem o individuální lekce. Něco za hodinovou výuku sice zaplatíte, máte ale jistotu, že bude o Vaše dítě bezpečně postaráno, proškolený instruktor mu předá ty správné rady, vše mu profesionálně předvede a vy si v klidu zalyžujete nebo si dáte pod sjezdovkou svařáček. Mimo odborné výuky je výhodou to, že Vaše dítko učí někdo cizí. Většina dětí dává větší pozor, snaží se a konečný výsledek je rozhodně produktivnější než výuka s někým z rodiny.
Skupinové lekce či kurzy mateřských škol, to jsou další možnosti, které na trhu existují. Tento způsob je nutné zmínit, jelikož má zase jiné přednosti. Výuka ve skupině je motivující, děti více spolupracují a učí se samostatnosti.
Ať už se rozhodnete učit potomka sami nebo ho svěříte do rukou někoho jiného, Vaše kroky by měly poprvé směřovat na sjezdovky určené dětem a začátečníkům. Rozhodně neplánujte hned první den černou sjezdovku a jak se říká „nepřepalte začátek“ a mějte k lyžím a lyžařům okolo raději zdravý respekt.
Co se týká pomůcek, tak většina dětských hřišť v lyžařských areálech nabízí spoustu slalomových překážek, tunelů, oblouků, zvířátek apod. Děti to baví a mají z lyžování ještě větší radost. Nedoporučujeme výuku dětí na popruhu – dítě nezískává jistotu v sobě, ale v rodiči a velmi často se dostává do nežádoucího záklonu.
Existuje několik metod výuky lyžování. Prvním prvkem naší lyžařské školy je pluh do úplného zastavení. Tedy trpělivě trénujeme pluh, pizzu, šipku či jak tomu chtějí děti říkat. Poté přejdeme na přenášení váhy z jedné lyže na druhou a tím tedy k zatáčení. Někdo tyto dva úkony zvládne za 30 min, někomu to trvá celý týden. Nečekejte, že carvingový oblouk zvládne vaše dítě hned.
Po ukončení by si každý správný lyžař měl alespoň zkusit lyže sám sundat, cvaknout k sobě a odnést.
Návod na ideální výuku neexistuje, každé dítě je originál a musíme k němu přistupovat individuálně. Pokud si nejste čímkoliv jistí, je lepší se poradit, ať má náš malý sportovec nejlepší předpoklad k tomu, že se mu bude na sněhu líbit. Jsme Vám kdykoliv bezplatně k dispozici v zázemí Lyžařské školy SKI BAIER ve Sportareálu České Petrovice.
Přejeme Vám krásné první chvilky strávené na sjezdovce a třeba někdy ve frontě skol.
Bc. Lucie Sodomková Baierová
Vedoucí školy
TIP: namažte voskem/svíčkou dětem podrážky lyžáků – nebude se jim tam tolik lepit sníh a bude jednodušší nacvaknout lyži